Kako brinuti o oralnom zdravlju posle 60. godine
Jedan od najvećih mitova o starenju i oralnom zdravlju je da se starenjem gube zubi. Jeste da je starenje prirodan i ireverzibilan fiziološki proces koji zavisi od faktora nasljeđa, faktora sredine, ali i od načina života. Vaši zubi treba da traju ceo zivot, a vaš život je u vašim rukama. Starost čitavog organizma čoveka ne počinje kod svih osoba u isto vrijeme, niti se razvija istom brzinom.
Starenje, skoro bez izuzetka, dovodi do manjeg ili većeg smanjenja kvaliteta života. Ali starimo svi, i moramo se pomiriti s tim i naučiti kako da se nosimo s tim. Na kvalitet vašeg života može da utiče stanje usta i zuba, kao i oboljenja ili nedostatak većine ili svih zuba.
Najčešća promene u ustima, koje možete primetiti tokom starenja su:
- Karijes zuba: Pojava karijesa nije samo problem kod starih ljudi, ali kod njih se može pojavljivati češće zbog nemogućnosti održavanja pravilne higijene usne duplje.
- Gubitak zuba: Ranije se verovalo da je gubitak zuba i pojava bezubosti očekivana i normalna pojava u starosti. Međutim, problem može nastati još u mladosti zbog neadekvatne oralne higijene. Stariji ljudi ne mogu dobro da očiste svoje zube, jer boluju od artritisa, slabije vide, a neke hronične i autoimune bolesti mogu dovesti do problema sa desnima i zubima.
- Upala desni i stomatitis: Zadržavanje dentalnog plaka dovodi do upale desni, klimanja zuba i njihovog gubitka. Kod starijih koji nose neadekvatne zubne proteze i koji ne održavaju adekvatnu oralnu higijenu može doći do naseljavanja gljivica Candida Albicans i inflamacije mekog tkiva ispod proteza tj. Stomatitisa. Pojava stomatitisa može dovesti do otezanog nošenja proteze.
- Prebojeni zubi: Očekivane promene koje nastaju usled konzumiranja hrane i pića koji prebojavaju zube.
- Poremećaj ukusa: Određeni lekovi, neke sistemske bolesti i u okviru samog procesa starenja mogu dovesti do promene ukusa.
- Suva usta: Smanjeno lučenje pljuvačke se javlja veoma često kod strarijih ljudi, ali i kod obolelih od dijabetesa i onih koji su na hemoterapiji.
Kada pričamo o vašem oralnom zdravlju , na šta konkretno mislimo? Koje korake treba da preduzmete da bi vaši zubi bili zdravi i čisti? Evo vam 7 saveta da to i postignete:
1. Redovno perite zube i koristite konac. Veoma je bitno da perete zube bar 2 puta dnevno po 2-3 minuta. Koristite paste za zube sa fluoridima i soft četkice. Obavezno koristite konac za zube. To je jednostavna navika, koja otklanja ostatke hrane, debris i baktrije.
2. Prestanite da pušite. Pušenje povećava rizik za pojavu oralnog karcinoma i karcinoma grla. Žvakanje duvana dodatno oštećuje zube i oralnu sluznicu, jer sadrži šećer pored duvana.
3. Hidrirajte se dovoljno. Povećati unos tečnosti da bi se smanjila suvoća usta, žvaćite žvake bez šećera, jer stimulišu lučenje pljuvačke i izbegavajte konzumiranje alkohola, jer dehidrira ceo organizam.
4. Jedite zdravo. Smanjite unos šećera u organizam, a ako ne možete jedite ih posle obroka. Nemojte mnogo piti citruse, jer oni dodatno oštećuju zube.
5. Nadogradite zube koji vam nedostaju. O izboru zubnih nadoknada će vam pomoći vaš stomatolog, u zavisnosti da li vam fali jedan ili više zuba. Ne zaboravite i zubne nadoknade morate redovno prati.
6. Imate dijabetes ili neko drugo oboljenje? Osobe sa dijabetesom moraju kontrolisati nivo šećera u krvi i oralnu higijenu povećati. Preporučuje se uoptreba vodica za usta posle svakog pranja.
7. Kontrole kod stomatologa. Ne propuštajte redovne kontrole na svakih 6 meseci kod vašeg stomatologa.
Da bi u starosti imali dobro oralno zdravlje, preporučujemo redovne kontrole kod stomatologa, da vaše proteze dobro naležu i da praktikujete dobru oralnu higijenu.
Zdrava usta, zdravi ćete biti i vi.
Sve što želite da me pitate, slobodno učinite putem mail-a ili facebook-a, naravno, svi komentari i diskusije su dobro došli!